تبلیغات
سرزمین مادری - درمورد سرزمین مادری
 
سرزمین مادری
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : م صالحی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
قهرمان لیگ 94کدام تیم است

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جمعه 9 آبان 1393 :: نویسنده : م صالحی
ایران نما
اقوام ایرانی - بختیاری

 کشورایران، با تاریخی ده هزارساله، در جنوب غربی آسیا و درمنطقه خاور میانه، با وسعتی حدود ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومترمربع ، واقع شده است که از لحاظ مساحتی جزو هجدهمین كشور جهان محسوب می شود. این کشور از شمال به ارمنستان،آذربایجان و ترکمنستان ، از شرق به افغانستان و پاکستان، از غرب به ترکیه و عراق و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می شود.
پایتخت کشورایران، تهران است كه بزرگترین شهر ایران نیز به شمار می آید. براساس آخرین تقسیمات کشوری ، این کشور دارای ۳۱ استان و ۲۶۸ شهرستان می باشد .
کشور ایران همانند سایر کشورهای جهان دارای زبان و دین رسمی، پرچم، تقویم و واحد پول مستقلی است . به طوری که زبان رسمی در ایران فارسی و دین رسمی این كشور اسلام است.
در ایران جهت رانندگی راست است و ‌ ولتاژ برق مصرفی خانگی ۲۲۰+ برای دستگاه های برقی خانگی در نظرگرفته شده است.
پیش شماره تلفن در كشور ایران ۰۰۹۸ و دامنه اینترنتی آن ir. است.
همچنین نشانی درگاه ملی کشور ایران در فضای مجازی که از آن به عنوان «درگاه خدمات الکترونیکی ایران» یاد می شود iran.ir است.

 

 

كشور ایران، یكی از قدیمی ترین كانون های شكل گیری تمدن در دنیا محسوب می شود و با داشتن بیش از ۹ هزار سال قدمت، در زمره كشورهایی با تاریخ كهن قرار دارد. تاریخ اسكان بشر در فلات ایران به دوره نوسنگی بازمی گردد و قدیمی ترین كانون های سكونت بشر در ایران، در مجاورت كوه های زاگرس و البرز شكل گرفته است.
مهم ترین كانون های باستانی ایران عبارت از تپه سیلك كاشان، تپه حصار دامغان، تورنگ تپه گرگان، تپه حسنلو در آذربایجان، تپه مارلیك در رودبار و هم چنین شوش كه در خوزستان است. كاوش های باستان شناسی در این كانون ها،‌ حاكی از وجود آثاری است كه قدمت برخی از آنها به هزاره پنجم پیش از میلاد بازمی گردد.
مهاجرت قوم های آریایی به فلات ایران از هزاره دوم پیش از میلاد آغاز شد.از میان قوم آریایی،‌ پارت ها در خراسان، مادها در غرب و پارس ها در جنوب ایران مستقر شدند كه در این میان امپراتوری مادها در هگمتانه یا همدان كنونی پا گرفت.
هخامنشیان پس از پیروزی بر مادها و تسخیر پایتخت آنان، نخستین امپراتوری بزرگ ایران را تشكیل دادند. به طوری كه حدود متصرفات آنان در زمان داریوش اول (۴۸۵ -۵۲۲ ق.م) از جلگه رود سند در مشرق تا مرزهای یونان در مغرب می رسید.
بناهای تخت جمشید و پاسارگاد از آثار این دوره اند كه جزو باارزش ترین بناهای باستانی ایران و جاذبه های جهانگردی جهان به شمار می روند.
پس از انقراض هخامنشیان و به آتش كشیده شدن تخت جمشید توسط اسكندر، سلوكی ها به مدت كوتاهی بر ایران تسلط یافتند. در حدود سال ۲۵۰ ق.م پارت ها كه یكی از قوم های سواركار آریایی بودند از خراسان به سمت غرب و جنوب غربی پیشروی كردند و امپراتوری خود را در تیسفون بنیان نهادند. این امپراتوری تا سال ۲۲۴ پس از میلاد دوام یافت.
ساسانیان با پیروزی بر آخرین پادشاه پارتی در ۲۲۵ م . امپراتوری جدیدی به وجود آورند كه تا اواسط قرن هفتم میلادی دوام آورد.
از دوره ایران باستان، آثار تاریخی و بناهای بسیاری به جامانده است كه در این زمینه می توان علاوه بر تخت جمشید و پاسارگاد به شوش، شوشتر، همدان، فیروز آباد، نقش رستم، تاق بستان، سروستان و نیشابور اشاره كرد.
پیشروی اسلام در ایران در نیمه اول قرن هفتم میلادی و پس از فروپاشی امپراتوری ساسانی روی داد. از آن پس دوره جدیدی در تاریخ ایران آغاز شد كه دگرگونی های بنیادی بسیاری در اوضاع اجتماعی، سیاسی، مذهبی، حكومت و مردم به وجود آورد. با روی كار آمدن خلفای اموی و عباسی جنبش های استقلال طلبانه قابل توجهی در ایران شكل گرفت و در ادامه منجر به تسلط قوم های بیگانه آسیای مركزی مانند تركان سلجوقی، مغول ها و تیموریان شد.
در دوره صفویان دومین امپراتوری بزرگ ایران پا گرفت و مذهب تشیع رسمیت پیدا كرد. با انحطاط و سقوط صفویان، حكومت های افشاریان و زندیه بر اریكه قدرت تكیه زدند.
پس از حكومت زندیان، حكومت قاجار روی كار آمد و زمینه برای نفوذ قدرت های بیگانه نظیر روس و انگلیس فراهم شد. در همین دوره جنبش های اجتماعی تنباكو، انقلاب مشروطیت، قیام جنگل و قیام شیخ محمد خیابانی به وقوع پیوست و پس از سقوط قاجار ، با روی كار آمدن رضا خان میرپنج، سلسله پهلوی روی كار آمد.
پس از سقوط دولت رضا خان، محمد رضا پهلوی، پس از پدرش به حكومت رسید. وی كه دومین و آخرین پادشاه ایران محسوب می شود با کودتای ۲۸ مرداد، قدرت استبدادی خود را تحكیم كرد. اما سرانجام به رهبری حضرت آیت الله خمینی و خواست اكثر مردم ایران، انقلاب شكوهمند اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به پیروزی رسید.
با برچیده شدن سلسله استبدادی پهلوی، نظام سیاسی ایران پس از ۲۵۰۰ سال از نظام سلطنتی به نظام جمهوری اسلامی تغییر یافت. بدین ترتیب در ۱۲ فروردین سال ۱۳۵۸ با رای ۹۸/۲ درصد مردم، نظام جمهوری اسلامی ایران با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی به عنوان نظام رسمی ایران شناخته شد.
 
جمعیت ایران مطابق سرشماری سال ۱۳۸۵ بیش از ۷۰٬۴۷۲٬۰۰۰ نفر است. بیش از نیمی از جمعیت ایران را جمعیت فعال تشكیل می دهد و در حدود ۳۹/۵ درصد كل جمعیت ایران زیر ۱۴ سال سن دارد.
بدین ترتیب، جمعیت ایران از نظر تركیب سنی جزو جوان ترین جمعیت ها در میان كشورهای دنیاست.

از جایی كه ایران بر سر راه آسیای مركزی، تركیه و كشورهای غربی قرار گرفته است،‌ متشكل از اقوام متعددی است كه همگی با داشتن حقوق برابر به صورت آزادانه در این سرزمین زندگی می كنند.
از میان اصلی ترین اقوام ایرانی می توان فارس ها، كردها، لرها، بلوچ ها، بختیاری ها، ترك های آذری، تالشی ها، تركمن ها، قشقایی ها و عرب ها را نام برد. البته با توجه به گستردگی و تنوع اقوام در كشور ایران، اقلیت های قومی و گروه های نژادی كوچك تری نیز در ایران زندگی می كنند.
مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زبان و خط رسمی كشور ایران، زبان و خط فارسی است.
اما با توجه به این كه ایران كشور بسیار پهناوری است و اقوام متعددی در آن زندگی می كنند، بیش از ۷۵ زبان و گویش در كشور رواج دارد. عمده ترین گویش های زبانی در كشور ایران را فارسی، ترکی آذربایجانی، کردی، ترکمنی، گیلکی، مازندرانی، خلجی، تالشی، لری، بختیاری، عربی، بلوچی، لکی، دیلمی، تاتی، ارمنی، آشوری، مندایی، گرجی، عبری و کلدانی تشکیل می‌دهند.
براساس اصل پانزدهم قانون اساسی ایران، کتاب های درسی نیز در كشور ایران باید با زبان و خط فارسی تدریس شوند. ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات، رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.
 

در كشور ایران، دین اسلام و مذهب جعفری به عنوان دین و مذهب رسمی شناخته می شود.

به طوری كه در اصل ۱۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است، دین اسلام و مذهب جعفری دوازده امامی به عنوان مذهب رسمی كشور ایران شناخته شده است و سایر مذاهب اسلامی که در قانون اساسی به آنها تصریح شده شامل مذاهب چهارگانه اهل سنت (حنفی، شافعی، حنبلی، مالکی) و شیعیان زیدی (چهار امامی) نیز قانونی و دارای احترام کامل هستند.
هم چنین در اصل ۱۳ قانون اساسی، ایرانیان مسیحی، یهودی و زرتشتی به عنوان اقلیت دینی پذیرفته شده‌اند و می‌توانند در حدود قانون بر اساس کیش خود عمل نمایند.

در كشور ایران، پیروان ادیان آسمانی دارای آزادی عمل در انجام مناسبت ها و آیین های مذهبی خود هستند و می توانند مطابق مذهب خود عمل كنند.

 

پرچم جمهوری اسلامی ایران دارای سه رنگ است. رنگ های پرچم ایران را سبز و سفید و سرخ تشكیل می دهند و ترتیب قرار گرفتن آنها بدین شكل است كه رنگ سبز در بالای پرچم، رنگ سفید در وسط پرچم و رنگ سرخ در قسمت پایین پرچم قرار دارد.

هر یك از رنگ های پرچم ایران، نشانه یكی از اصلی ترین اعتقادات مردم كشور است. در این میان، رنگ سبز نشانه دین اسلام است كه مذهب رسمی كشور ایران محسوب می شود. رنگ سفید، نمادی از صلح و آرامش و رنگ سرخ، نشانه گرامی بودن خون شهدای ایران در نزد مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

در وسط پرچم ایران و بر روی رنگ سفید آن، علامت «الله» قرار دارد كه به نوعی نشانه جمهوری اسلامی ایران است.
در پرچم ایران، ‌شعار «الله اکبر» به نشانه پیروزی انقلاب اسلامی در ماه بهمن كه یازدهمین ماه از سال است، یازده بار در رنگ سبز و یازده بار در رنگ سرخ تكرار شده است. از این روی، شعار «الله اكبر» بیست و دو بار به صورت پشت سر هم در مرز رنگ سرخ و سبز با رنگ سفید تکرار شده است.

 

تقویمی كه در كشور ایران، مورد استفاده قرار می گیرد به تقویم جلالی معروف است و یكی از اولین و در عین حال دقیق ترین انواع تقویم در جهان محسوب می شود.

در كشور ایران، هر ساله روز اول فروردین كه مصادف با نخستین روز از فصل بهار است، سال نو آغاز می شود و ایرانیان سال نو را كه همراه با فرارسیدن بهار است و به آن نوروز می گویند، جشن می گیرند. جشن نوروز ایرانیان، توسط سازمان ملل متحد نیز به رسمیت شناخته شده و به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است. عید نوروز در تقویم ایران ۱۳روز است كه از آخرین روز آن با عنوان روز طبیعت و یا سیزده به در یاد می شود.

در كشور ایران، ۱۲ ماه، چهار فصل و ۳۶۵ روز وجود دارد. شش ماه اول سال در ایران۳۱ روزه، پنج ماه بعدی ۳۰ روزه و یک ماه آخر ۲۹ روزه است که در سال‌های کبیسه ۳۰ روز می‌شود.در تقویم ایران، مهم ترین اعیاد مذهبی، مناسبت های ملی و برخی از سوگواری ها تعطیل رسمی است كه معمولا به رنگ قرمز نمایش داده می شود.

مبدا تاریخ رسمی كشور ایران، نیز هجری شمسی است كه به مناسبت هجرت پیامبر اسلامی(ص) از مكه به مدینه نامگذاری شده است. از این روی، تقویم رسمی ایرانی بر اساس سال شمسی و ماه های ایرانی تنظیم می شود.

 

واحد رسمی پول در كشور ایران، ریال است و كلیه داد و ستدهای جاری در این كشور بر مبنای این واحد صورت می گیرد.البته بسیاری از خرید و فروش های معمولی و روزانه بر اساس تومان صورت می گیرد كه و می توان گفت، تومان در میان مردم ایران، رایج تر از ریال مورد استفاده قرار می گیرد.هر ده ریال معادل یك تومان است.

یكی دیگر از متداول ترین مقیاس ها و واحدهای اندازه گیری كه در ایران مورد استفاده قرار می گیرد، واحد وزن است. واحد وزن در كشور ایران به صورت كیلوگرم محاسبه می شود. هر یك هزار كلیوگرم، معادل یك تن است. واحد طول نیز در كشور ایران به سانتی متر، متر یا كیلومتر است و واحد مایعات نیز به لیتر یا متر مكعب است. هر یكصد سانتی متر، یك متر است. همچنین مقیاس مساحت نیز متر مربع و هكتار است كه معمولا در هنگام محاسبه مساحت مزارع، آپارتمان و ویلا مورد استفاده قرار می گیرد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 5 مرداد 1398 03:11 ق.ظ
The writers estimate to facilitate 5 percentages regarding men possess an raise penis longer than 16 cm.

All the rage one more 5 percentage associated with lawsuits, the erect male member will be
shorter than a propos 10 cm.
The reason for that by using these creation will depend on the undeniable fact that
the narrowing of the skin color and also structures of
the manhood could possibly allocate a increasing in length.

A sort of hold tightly with breakers is additionally promoted
in lieu of managed in the course of belching.

The origins assessment with the intention of 5 pct involving men declare the construct male organ longer than 16 cm.

With an extra 5 pct associated with holders, the build male organ could be shorter than a propos 10 cm.


Manhood establishes are employed featuring in males with erection problems, except they do
not kind the penis larger. Lodge cosmetic surgeon transpire border because of the duration of the penis.
Surgeons experience tasted on the road to lengthen the amounts cavernosa to
set a larger place, although they have got not had time to regenerate urethra along with spongiosum.
جمعه 6 اردیبهشت 1398 10:31 ب.ظ
ブランドバッグコピー最安値高品質豊富なトップスコピーブランド激安通販専門店
جمعه 6 اردیبهشت 1398 10:30 ب.ظ
ブランド通販、ヴィトン コピー、スーパーコピー、レプリカ
جمعه 30 فروردین 1398 10:09 ق.ظ
ルイヴィトンコピーのアイテムを持って歩いているということだけで、持ち主がステイタスを得られます。
جمعه 30 فروردین 1398 10:09 ق.ظ
ブランド時計コピー通販です。本店のブランドスーパーコピー時計はレプリカ時計の中でも最高級のNランクです
جمعه 30 فروردین 1398 10:08 ق.ظ
ルイ?ヴィトンコピー?グッチコピー?エルメスコピー?ロレックスコピー?カルティエコピー?オメガコピー?ブルガリ コピー 時計
یکشنبه 12 شهریور 1396 04:53 ب.ظ
What's up mates, how is all, and what you would like to say concerning this article, in my view its in fact
remarkable designed for me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر