تبلیغات
سرزمین مادری - مشاهیر اهل سنت ایران
 
سرزمین مادری
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : م صالحی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
قهرمان لیگ 94کدام تیم است

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سه شنبه 13 خرداد 1393 :: نویسنده : م صالحی
استاد محمد ربیعیاستاد محمد ربیعی فرزند مرحوم ملا عبدالحكیم در سال 1311 شمسی در روستای دراسب از توابع شهرستان دیواندره در استان كردستان دیده به جهان گشود. در سن 5 سالگی خواندن قرآن مجید را نزد مادر بزرگوارش به اتمام رساند.
مقدمات صرف و نحو را نزد پدر و عموی گرامیشان ملا محمود ربیعی ـ رحمهما الله ـ فراگرفت و بعد از وفات ایشان نزد استادانی دیگر از كردستان ایران و عراق تحصیل علوم دینی را دنبال كرد.
از سن 12 سالگی به نوشتن علاقمند شد و وقایع روزانه را به صورت داستان در قالب نظم و نثر به رشته تحریر در می آورد. استاد پس از ختم قرآن و فراگرفتن مقدمات صرف و نحو در خدمت استاد دانا و فرزانه«سید علاءالدین حسینی» از «قشلاق سفید» از توابع دیواندره شروع به آموختن علوم دینی نمودند. در همان سنین جوانی در خدمت استادش رساله ایساعوجی در علم و منطق را مطالعه و آن را به فارسی ترجمه كرده بود. ازآن جا كه سید علاءالدین علاقه فراوانی نسبت به استاد ربیعی داشت به او پیشنهاد كرده بود كه من دخترم را برای تو نگاه داشته ام و دخترم نیز علاقمند است تا با شما ازدواج كند. این بود كه صغرا خانم دختر استاد علاءالدین حسینی به عقد ملا محمد ربیعی درآمد و با ایشان ازدواج نمود.
استاد ربیعی در قرائت قرآن صدای زیبا و رسایی داشتند. در سال 1345 به نمایندگی از طرف كشور ایران در مسابقات بین المللی در پاكستان شركت و در میان 22 قاری بزرگ جهان بعد از شیخ محمود الفخری از كشور مصر مشتركاً با استاد عبدالباسط مقام دوم را كسب می نمایند ونایب قاری جهان می گردد.

بعد از پایان مسابقات و بازگشت به ایران به خاطر تبحر و توانایی بالا در گویندگی زبان كردی به تهران آمده و در رادیو، برنامه دینی به زبان كردی اجرا می نمود و نیز در مدرسه «اردبیلی ها» و مسجد «عمادالدوله» به آموزش قرآن و تجوید به علاقمندان می پرداختند. پس از تأسیس رادیو كردی كرمانشاه بدانجا آمده و به عنوان گوینده رادیو كار خود را در كرمانشاه دنبال كردند و همزمان به عنوان خطیب و امام جمعه آن شهر انجام وظیفه نمودند.
استاد محمد ربیعی به همراه «علامه كاك احمد مفتی زاده» ـ رحمه الله ـ «دكتر مریدی» و «دكتر بقا سیدالشهدایی» همگام با مردم كرمانشاه و سایر شهرهای كردنشین قبل از انقلاب و بعد از انقلاب برای كاشتن نهال اسلامی تلاش نمودند و دوش به دوش مردم در كوی و خیابان و در مسجد و منبر و مجالس شعائر اسلامی را سر داده و در راه آرمانهای اسلامی تلاش كردند.
دانشمند فرزانه در كنار گویندگی رادیو، امام جمعه و خطیب مسجد امام شافعی كرمانشاه نیز بودند. در دوران امامت استاد ربیعی در كرمانشاه گروه كثیری از مردم كرمانشاه به مسجد امام شافعی روی آوردند و صفوف جماعت و جمعه به حدی رسید كه تعداد زیادی از مردم در خیابانهای اطراف مسجد و محل راسته بازار به نماز می ایستادند.
مردم كرمانشاه علاقه فوق العاده ای نسبت به استاد ربیعی داشتند و تمام مردم اهل سنت كرمانشاه و حتی عده ای از اهل تشیع برای حل مسائل خود به ایشان مراجعه می نمودند.
استاد سه بار ازدواج نموده و دو پسر و یك دختر از ایشان باقی است.
استاد دانا و عالم فرزانه محمد ربیعی در سن 63 سالگی و در تاریخ 13/9/1375 در جریان قتل های زنجیره ای شب هنگام توسط كوردلان تاریخ به شهادت رسید.
پر واضح است كه صداقت و درستی جاودانه است لذا هر چند تلاش زیاد كردند كه شهید شدن استاد ربیعی را همچون دیگر قربانیان این جنایات مرگ طبیعی (سكته قلبی)جلوه دهند؛ امّا به خواست خداوند پنهان¬بین، چند سال بعد، آن¬گاه كه جریان قتل¬های زنجیره¬ای، بر ملا شد، ــ مضاف بر شواهد روشن زمان شهادت ــ، معلوم شد كه ایشان هم یكی از مقاصد آن رسوایی وتوطئه شوم در كردستان و مناطق اهل سنّت بود؛ كه توسط بعضی از رسانه¬ها و شخصیّت¬های آزاده و انسان دوست آشكار گردید.
آثار به جای مانده از استاد شهید محمد ربیعی:
1-آئینه اسلام
2-باقیات صالحات (8 جلد)
3-عالی جناب گوریل (رمان)
4-مالكیت در اسلام
5-عشق پایان ناپذیر
علاوه بر اینها دهها كتاب دیگر و صدهها كاست ضبط شده از این استاد فرزانه موجود و مورد استفاده عموم می باشد.
ایشان اشعاری در زمینه های خدا شناسی، مدح و ستایش، عرفان سیاسی و غیره به سه زبان كُردی، فارسی و عربی سروده اند كه در دیوانی به نام چهار فصل گرد آمده و هنوز به چاپ نرسیده است. این اشعار به 4000 بیت می رسد.
برنامه ها و فعالیت های استاد ربیعی به صورت اختصار:
1-احیاء زبان،فرهنگ و لباس كردی
2-احیاء تفكر اسلامی و زدودن آثار خرافات و بدعت از چهره ی دین
3-نویسندگی و شاعری
4-وعظ، سخنرانی و ارشاد مسلمین و مبارزه در راه اسلام
5-اندیشه ایجاد كتابخانه ملی كردی و تدریس زبانهای آلمانی، فرانسوی و انگلیسی
6-دعوت از اساتید برجسته كشورهای اسلامی و عربی برای تدریس در مسجد جامع امام شافعی كرمانشاه
7-احیای آزادی بیان،اندیشه و...
8-مبارزه با فساد سیاسی استعمار و استبداد
9-توزیع مواد غذایی و تأمین مایحتاج ضروری فقرا از طریق كمكهای مردمی و تحت پوشش قرار دادن آنها زیر نظر مسجد امام شافعی و ...

چند بیت از اشعار استاد شهید:

بلبلا هم قفس زاغ سیاهی چه عجب
كه در این باغ كسی گلبن بیخار ندید
گرزنادانی و نا اهلی او در عجبی
غیر خوناب، طبیب از دل بیمار ندید
------------------------------------------
هر جا كه دلی هست دل آزاری هست
هرجا كه گلی هست در آن خاری هست
گویند به هرجای كه باشد گنجی
افسوس كه اندر كنفش ماری هست
-----------------------------------------
استاد در تفسیر آیه 83 سوره «اسرا» می فرماید:
زانعمنا علی الانسان اعرض
بیاموز این نصیحت ای برادر
مشو غره به مال و جاه دنیا

روحش شاد و یادش همواره جاودان و گرامی در دلها

شیخ علی دهواری

شیخ علی دهواری یکم مردادماه 1339 در روستای آسپیچ شهرستان سراوان در یک خانواده ی مذهبی دیده به جهان گشود. وی تحصیلات دوره ی ابتدایی خود را در مدرسه ی ابتدایی آسپیچ و دوره ی متوسطه را در شهر سراوان در سال 1359 به پایان رساندند و در کنار آن تعطیلات تابستانی را در حوزه ی علمیه ی عین العلوم گشت به فراگیری علوم شرعی می پرداخت و به دلیل اشتیاق وافر به علوم شرعی در سال 1360 پس از دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه بین المللی مدینه منوره عازم سرزمین وحی عربستان سعودی گردید.و7 سال از بهترین دوران زندگی خویش را در شهر رسول الله (ص) دانشگاه مدینه منوره به کسب فیض از علما و دانشمندان و اساتید آن در رشته علم حدیث با رتبه ممتاز از آن مرکز علمی فارغ التحصیل گردید و از آنجایی که مدینه منوره محل رفت و آمد تمام اندیشمندان جهان اسلام با افکار و اندیشه ها، مذاهب و نحله های مختلف اسلامی بود با برخورد و ملاقات با آنان شناختی عمیق از اسلام و مسائل اسلامی پیدا نمود و با تلاش و پشت کاری که داشت توانست از چشمه ی زلال کتاب و سنت آن، عطش علمی خویش را برطرف نماید و سرانجام بعد از 7سال در دریای قرآن و سنت، سال 1367 با کوله باری از علم و دانش و تجربه برای خدمت به مردم به ایران بازگشت و بعد از گذراندن 2 سال خدمت سربازی دعوت به سوی توحید و یکتاپرستی و سنت رسول الله(ص) در شهرستان سراوان آغاز نمود.

نامبرده چند سال امام جمعه و جماعت مسجد نور سراوان بود و از آن سنگر، به نشر و گسترش علوم دینی می پرداخت. و همچنین مدتی استاد حدیث مدرسه علوم دینی دارالعلوم زنگیان بود و در همین اثنا مسجد جامع صدیق اکبر را در شهر سراوان با کمک تعدادی از ریش سفیدان پایه گذاری نمود. و به عنوان امام جمعه و جماعت این مسجد مشغول خدمت گردید و در سال 1380 مدرسه علوم شرعی دارالحدیث امام بخاری را با کمک دوستان و همفکرانش پایه گذاری نمود. و ضمن سرپرستی، در آن مدرسه به تدریس پرداخت. با جمع آوری کمک های مردمی، مساجد زیادی بنا نمودند.

هم اکنون حدود 80 نفر در مدرسه دارالحدیث امام بخاری مشغول به تحصیل می باشند. او اندیشمندی توانا بود که با اخلاص تمام در جهت احیای کتاب و سنت گام برمی داشت  و از اخلاق والایی برخوردار بود به همین دلیل روابط اجتماعی خوبی داشت و فردی عابد بود و از راه تجارت و فروش لوازم یدکی امرار معاش می نمود. او طبق سنت الهی مانند همه ی پیامبران، مصلحان و دعوتگران مورد تهاجم قرار گرفت. به او تهمت ها زدند، فحش ها و ناسزاها شنید ولی مانند کوه، استوار ایستاد و راه دعوت را ادامه داد. دشمنان اسلام، این شب پران کوردل که توانایی دیدن نور الهی را نداشتند به پست ترین روش که ترور باشد، پناه بردند. و بعد از نماز مغرب روز دوشنبه بیستم آبان ماه 87 هنگام بازدید از یکی از مساجد، سینه ای را که مملو ار قرآن و حدیث بود، آماج گلوله ساختند و گل وجودش را پرپر کردند (انا لله و انا الیه راجعون) و این گونه این مرد خدا و طرفدار کتاب و سنت را که تمام عمرش صرف پخش و نشر فرهنگ اسلامی و مبارزه با بدعت ها و خرافات نمود ، به شهادت رساندند.

آری، ایشان در سن 48 سالگی ندای پروردگارش را به بهترین وجه لبیک گفتند و به سرای باقی شتافتند.

امیدواریم که خونش باعث آبیاری درخت اسلام و قرآن و سنت شود و مایه یأس و ناامیدی دشمنان اسلام گردد.شهید دکتر احمد صیاد


شهید دكتر احمد سیاد (میرین)متولد 1324 روستای گنجك كاروان از توابع چابهار … احمد پنج ساله بود كه خانواده اش به علت مشكلات مادی، كاروان را به قصد كشور عمان ترك گفتند. پس از دو سال اقامت در قریه سیف عمان به سند پاكستان هجرت نمودند و پس از سه سال اقامت در یكی از روستاهای سند، به شهر كراچی نقل مكان كردند.

تحصیلات

احمد كه ده سال بیشتر نداشت، آثار بزرگی از چهره اش نمایان بود. متانت، تیزهوشی و كنجكاوی و شوق عبادت حكایت از آینده درخشان او می كرد.قرآن و برخی كتابهای ابتدایی را زیر نظر مولوی عیسی محمودی (1) فرا گرفت. سپس مدتی در مدرسه باغیچه كراچی به تحصیل علوم دینی پرداخت. سرانجام پس از چهار سال اقامت در كراچی همراه خانواده به زادگاه خویش كاروان بازگشتند. مدت چهار سال در آنجا ماند و تعدادی از كتب فقه حنفی را نزد دایی خود ملا شگری، فرا گرفت.سپس همراه پدرش برای كسب و كار و امرار معاش به دوحه قطر عزیمت نمود و در آنجا امامت مسجدی را به عهده گرفت. پس از دو سال به كمك متولی مسجد كه شیخی سرشناس بود برای ادامه تحصیل عازم مدینه منوره شد.نخست چند سالی دروس ابتدایی و معهد (دبیرستان) را پشت سر گذاشت، آنگاه وارد دانشگاه اسلامی مدینه منوره گردید و در رشته علوم حدیث كه بالاترین رشته دانشگاه بود به تحصیلات خود ادامه داد و پس از تكمیل دوره چهار ساله شروع به تحقیق و تخریج احادیث كتاب «خصائص علی بن ابی طالب» نمود و به عنوان تز فوق لیسانس ارائه كرد سپس برای بدست آوردن تخصص در رشته فوق، پس از یك آزمون بسیار حساس و دشوار، توانست به تحصیلات خود در آن دانشگاه ادامه دهد. در پایان احادیث كتاب «المعجم ابن الاعرابی» را تحقیق و تخریج نمود و جهت پایان نامه دكترا ارائه داد و به عنوان دانشجوی ممتاز دانشگاه موفق به اخذ دكترای حدیث گردید. لازم به ذكر است كه در تخریج احادیث كتاب مذكور و برای دسترسی به اسناد برخی از احادیث و احوال رجال، سفرهایی به كتابخانه های مهم جهان اسلام از جمله استانبول، مصر، دیوبند و لكهنو داشته است.

صفات و خصوصیات اخلاقی

سادگی، ساده زیستی و التزام به سنتهای رسول خدا صلی الله علیه و سلم، از ویژگیهای دكتر بود. همان لباس محلی را كه سائرین می پوشیدند ایشان نیز می پوشیدند. اگر تازه واردی به مجلس ایشان می آمد، نمی توانست او را از میان دیگران شناسایی كند.

چهره اش با جبینی صاف و نورانی، دیدگانی درشت، بینی كشیده و محاسنی بلند و زیبا و لبانی متبسم، انسان را (با توجه به اوصافی كه در كتب سیرت آمده است) به یاد چهره رسول خدا صلی الله علیه و سلم می انداخت، خصوصا وقتی كه روزهای جمعه برای ایراد خطبه بر روی منبر قرار می گرفت و مطابق سنت، نخست به حاضرین سلام می داد، آنگاه با جملاتی كه معمولا رسول خدا صلی الله علیه و سلم با آن خطبه می خواند یعنی «ان الحمد لله نحمده و نستعینه…» آغاز می كرد و اشك از دیدگانش جاری می شد، یاد خطابه های رسول اكرم صلی الله علیه و سلم را در خاطره ها زنده می كرد و به حق می دانستی كه عالم مخلص و خادم سنت پیامبر، جانشین واقعی رسول خدا می باشد.

دكتر عادتا بی تكلف، ساده و پایبند به سنت بود، زیاد حرف نمی زد، تا از او چیزی نمی پرسیدند لب به سخن نمی گشود. جواب سوالات را بسیار مختصر و قاطع می داد. به كسی اجازه نمی داد كفشهایش و یا چیز دیگری را از دستش بگیرد. اگر چیزی لازم داشت به كسی دستور نمی داد، خودش بر می خاست و آنرا بر می داشت. از بلند شدن برای استقبال شدیدا منع می كرد. به نقل از فرزندانش در امور خانه با خانواده همكاری می كرد. بارها می دیدند كه لوله های جرم گرفته دستشویی و حمام مدرسه را پاكسازی می كرد. معمولا بعد از ظهرها و روزهای جمعه بیل بدست می گرفت و در باغ خود مشغول كار می شد. روزی تعدادی مهمان از راه دور برای دیدن ایشان می آیند. از خانه سراغشان را می گیرند، متوجه می شوند در منزل نیست و به باغ رفته است. آنها بسیوی باغ رفته در آنجا با شخصی میانسال كه با زیر پیراهنی مشغول كار است روبرو می شوند. از او می پرسند: دكتر احمد كجاست؟ جواب می دهد: احمد من هستم. آنها متوجه می شوند كه او خود دكتر است. هرگز كسی از زبان ایشان ناسزا نشنیده بود.از برخی علمای منطقه كه در پاره ای مسائل با ایشان اختلاف نظر داشتند همواره به خوبی یاد می كرد.

روزهای دوشنبه و پنجشنبه را روزه می گرفت. از همت والایی برخوردار بود. در بیان عقیده و موقف خویش بسیار شهامت داشت. به گفته دو تن از علما كه همراه ایشان در زندان بوده اند، روزی وزیر اطلاعات وقت آنها را احضار می كند و می پرسد: شما دارای چه مذهبی هستید، آن دو بزرگوار می گویند: ما شافعی مسلك هستیم. دكتر می گوید: من از مذهب به خصوصی تقلید نمی كنم. وزیر می گوید: «لابد شما مجتهد هستید»

دكتر از استعداد علمی فوق العاده ای برخوردار بود. هر مساله ای كه از ایشان سوال می شد، بلافاصله با ایراد آیه و یا حدیثی پاسخ می داد و اگر هم نمی دانست با كمال صراحت و سادگی می گفت: نمی دانم.

فن حدیث رشته تخصصی ایشان بود. در طی هشت سال در دانشگاه اسلامی مدینه، علوم مختلف حدیث را فرا گرفته بود.

معتقدات

از آنجا كه دكتر تحصیلات خود را از ابتدا در مدینه و زیر نظر اساتید چیره دست جهان اسلام و دارای تفكر سلفی به پایان رسانیده بود، و از طرفی خود ایشان به زبان عربی، فقه، اصول، تفسیر و علوم حدیث تسلط داشت، طبعا پایبند مذهب به خصوصی از مذاهب اربعه نبود، بلكه «سلفی» بود. سلفی كسی است كه مانند گذشتگان نیك در بخش عقیده و احكام پایبند قرآن و سنت باشد و از سرمایه های فقهی كه از فقهای اسلام بجا مانده است، نیز در فهم مسائل كمك بگیرد.

شهادت

بستگان و سایر دوستان دكتر كه آزادی وی را تولدی دوباره می دانستند، با توجه به موقعیتی كه ایشان در كشورهای همجوار داشت، پیشنهاد می كردند كه ایران را ترك گوید چون احتمال اینكه مجددا به سراغش بیایند زیاد بود. ولی ایشان به شدت با اینگونه پیشنهادها مخالفت می كرد و همواره در جواب آنان این آیه را می خواند: {قل لن یصیبنا إلا ما كتب الله لنا}

سر انجام در سال 1374 به درخواست برخی از بستگانش كه مقیم امارات متحده بودند، عازم آنجا شد و پس از پنجاه روز اقامت از طریق فرودگاه دبی به مقصد بندرعباس سوار هواپیما شد، و این زمانی بود كه قتلهای زنجیره ای در كشور، رجال سیاسی و دگر اندیشان مذهبی را یكی پس از دیگری به طرز مشكوك و خطرناكی به كام مرگ می فرستاد.

یكی از بستگان دكتر كه در سالن انتظار فرودگاه بندرعباس منتظر ایشان بوده است می گوید: «دكتر را دیدم كه می آمد و دو نفر دیگر با ایشان همگام و همكلام بودند. نزدیك رفتم، پس از سلام و احوالپرسی، آن دو نفر با تبسمی دروغین به من گفتند: شما همین جا منتظر باشید، چند لحظه ای با حاج آقا كار داریم. آنها دكتر را همراه خود بردند…» چند لحظه به سه روز انجامید اما خبری از دكتر نشد روز سوم دكتر با یكی از دوستانش در چابهار و همچنین در شهرستان جاسك تماس تلفنی می گیرد و پس از سلام و احوالپرسی می گوید: من امروز می آیم. آنها می پرسند شما كجا هستید؟ می گوید: «من همانجا هستم» و بدون خداحافظی تماس قطع می شود!

صبح پنجشنبه رمضان هفتاد و چهار، جسد ایشان در شهر میناب در كنار فلكه ای كه معمولا مسافرین شهرستان جاسك از آنجا سوار ماشین می شوند، یافت می شود.

خبر شهادت دكتر توسط خبرگزاریهای رسمی و معتبر جهان در همه جای دنیا پیچید و در میان آشنایان، دوستان و شاگردان غوغایی به پا كرد، دلها را تكان داد و اشكها را جاری ساخت. طلاب و اساتید دارالسنة و مردم كاروان سراسیمه گرد منزل ایشان جمع شدند، اشك می ریختند و به زمین می افتادند. و…

بالاخره جمعه شب دوازدهم رمضان هفتاد و چهار، دكتر با دهان روزه و سینه ای مملو از احادیث پیامبر صلی الله علیه و سلم، بدست فرزندان و شاگردان و مقتدیان یتیمش در روستای «گنجك» دفن گردید و به استراحت ابدی پرداخت…  {انا لله و انا الیه راجعون}.

این بود گذری كوتاه به زندگی دكتر احمد سیاد معروف به شیخ احمد میرین. این لقب نیز داستانی دارد: تنی چند از بستگان دكتر به زاهدان می روند. شبی نزد مولانا عبدالعزیز ملازاده رحمه الله می مانند. مولانا از آنان می پرسد: شما از كجا آمده اید؟ می گویند: از كاروان آمده ایم و از بستگان ملا احمد می باشیم. مولانا كه قبلا در مدینه منوره با دكتر آشنایی كامل داشته اشت. می گوید: شما به ایشان می گویید «ملا احمد»؟ به نظر من ایشان یك شیخ كامل و علامه می باشند. از آنروز به بعد، بستگانش دكتر را شیخ احمد صدا می كردند.

آری، شیخ احمد بیست سال از عمر پنجاه ساله اش را در سایه حرمین و گفتن قال الله و قال رسول الله و پنج سال آنرا در زندان اوین و حفظ كلام الله مجید و پنج سال آخر را در ساخت و ساز مسجد و مدرسه ای جهت احیای قرآن و سنت سپری نمود و سرانجام مظلومانه به خاك و خون غلتید و راه گذشتگان و سلف صالح خویش امام احمد بن حنبل و شیخ الاسلام ابن تیمیه و دیگر فدائیان اسلام را پیمود.

بعد از شهادتش یكی از علما ایشان را در خواب می بیند و احوالش را جویا می شود. دكتر می گوید: من كامیاب شدم. یكی دیگر از برادران مومن و از دوستان شیخ شهید، در خواب می بیند كه ایشان در صحن مسجد مكی زاهدان، روی تپه ریگی نشسته و مكرر این آیه را می خواند: {فكذبوه فعقروها فدمدم علیهم ربهم بذنبهم فسواها}

آری، دكتر شخصیتی محبوب و كم نظیر بود. گمنام زیست و گمنام رفت. كسی او را نشناخت و وقتی كه شناختند، از میان رفته بود…شهید خطیب


سید عبدالرحیم خطیب (رحمه الله)

 سید عبدالرحیم خطیب  از بزرگترین علماء منطقه جنوب ایران محسوب می شود که درمدت عمر پر برکتش حامل خیر فراوان در زمینه علوم دینی به مردم این خطه بوده است. زادگاه اجدادی ایشان روستای گیاهدان در جزیره قشم است. این روستا محل سکونت اغلب سادات جزیره قشم بوده است. با این حال خانواده خطیب از سالهای قبل به بندرعباس مهاجرت نموده بودند، به طوریکه پدر بزرگوار ایشان مرحوم سید احمد قاضی از معتمدین بندرعباس و روستاهای اطراف بوده و برای سالها قضاوت شرعی و امامت جمعه اهل سنت بندرعباس را به عهده داشته است.

سید عبدالرحیم خطیب در سال 1282 شمسی در بندرعباس دیده به جهان گشود. این سید بزرگوار دوران آموزش ابتدایی خود را در دبستان جاوید بندعباس به اتمام رسانده و سپس تحصیلات دینی خود را در مدرسه علوم دینی اسماعیلیه قشم تحت نظر مرحوم شیخ محمد اسماعیلی (رحمه الله) و در مرحله بعد در مدرسه علوم دینی کمالیه (بند حاج علی) زیر نظر مرحوم شیخ زکریا کمالی (رحمه الله) ادامه داد.

از آنجایی که روح ایشان همواره تشنه کسب معرفت بود به بندرلنگه رفته تا در مدرسه علوم دینی رحمانیه (سلطان العلماء) که ازبزرگترین و معروفترین مدارس آن زمان به شمار می رفت و شهرت آن کماکان زبانزد خاص و عام است از محضر علامه شهیر مرحوم شیخ عبدالرحمن خالدی (رحمه الله) معروف به سلطان العلماء کسب فیض نماید و دروس اصول، منطق، حدیث، تفسیر، صرف و نحو، بیان و ... را نزد ایشان تکمیل نموده و را تحقیق در علوم شرعی را در پیش گرفت تا آنجا که به اخذ درجه افتاء و اجتهاد از مرحوم سلطان العلماء نایل آمد.

ایشان در بازگشت به زادگاه خود بندرعباس پس از رحلت پدر بزرگوارش ، امامت جمعه اهل سنت و جماعت بندرعباس را به عهده گرفت و همچنین اقدام به تاسیس اولین دفتر ازدواج و طلاق در منطقه و سپس دفتر اسناد رسمی در این شهر نمود.لذا مسلمانان منطقه اعم از سنی و شیعه جهت ازدواج، طلاق و یا حل و فصل اختلافات زناشویی به ایشان مراجعه می کردند.

با تاسیس مدرسه علوم دینی بندرعباس توسط شیخ شهید حاج محمد ضیایی (رحمه الله) در سال 1360 شمسی

مرحوم خطیب به تدریس در این مدرسه پرداخته و در اوقات فراغت علومی همچون فقه، تفسیر، حدیث، صرف و نحو و ... را برای عموم مردم ، طلاب و امامان جماعت در مساجد تدریس می نمود.

خطیب با وجود مشغولیت در دفترخانه ازدواج و طلاق و تدریس علوم دینی، نسبت به امور مردم و مشکلات آنها و امور اجتماعی شدیدا حساس و پیگیر بود.و هرجا که لازم بود با حضور و سخنان خود مردم را ارشاد و راهنمایی می نمود و آنها را به اجرای شریعت فرا می خواند و در مقابل با هرگونه بدعت ، خرافات و افکار ضد دینی و انحرافی با قاطعیتی مثال زدنی به مبارزه می پرداخت.

مرحوم خطیب از نظر اخلاقی بسیار متواضع و گشاده رو بود. او برای دیگران احترام زیادی قائل بود و حتی به طلبه های ابتدایی و مقدمات هم اجازه ابراز عقیده و انتقاد می داد. در دفاع از حق صریح و با شجاعت بود و امور شخصی خود را خودش انجام می داد و هرگز به دنبال تحمیل نظرات خود حتی به نزدیکان و اعضا خانواده خود نبود.

رفتار، تواضع، سادگی و اخلاق حسنه او الگویی برای طلاب و مردم بود. در جلسات و مهمانی های مردم حاضر می شد و هیچ گونه احساس جدایی میان او و مردم وجود نداشت.

ایشان ارتباط فکری و دوستی بسیار نزدیکی با شیخ شهید حاج محمد ضیایی (رحمه الله) داشت و این دو بزرگوار سالها در مسیر دین ودعوت و اصلاح جامعه گام برداشتند.

از مرحوم خطیب علاوه بر شاگردان بی شماری که هرکدام پرچمدار دعوت و اصلاح هستند، چند کتاب کم نظیر و ارزشمند هم به یادگار مانده است که عبارتند از : شیخین (ابوبکر وعمر) ، صهرین (عثمان و علی) ، عقاید اسلامی ، نماز دراسلام و روزه در اسلام. ونیز چند جزوه و رساله کوچک در باب مسائل فقهی. کتابهای شیخین و صهرین بارها تجدید چاپ شده و با گذشت سالهای بسیار از زمان تالیف (شیخین 1356وصهرین1359) همچنان مورد تقاضای جامعه اند و به زبان عربی هم ترجمه شده اند.

دانشمند گرانقدر مرحوم سید عبدالرحیم خطیب روز شنبه هفتم آذرماه 1377 در سن 95 سالگی در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس به رحمت خدا پیوست.
شیخ کمالی


شیخ عبدالرحمن بن احمد بن یحیی بن محمد بن کمال بن احمد بن شمس الدین بن نورالدین الکمالی در 7 محرم سال 1299 هـ . ق در روستای کاروان جزیره قشم به دنیا آمد.

نصب ایشان به انصار می رسد وگفته شده که به عبدالرحمن بن عوف که یکی از مبشرین به جنت است می رسد.

زمانی که شیخ متولد شد روستای کاروان بعنوان یک مرکز علمی که علمای فراوانی در آنجا حضور داشتند توانسته بود جایگاه مناسبی در علم و دین پیدا کند طوریکه شاعر عمانی عبدالله خزرجی بعد از زیارت این قریه و دیدار با علماء ومدارس جزیره قشم چنین سرود:

مدحنا العلم مدحا لا نبالی                                                    بأن وطأ الثریا حیث کانا

و قد جانعته فی الذکر حقا                                                       فحجوا بعد مکة کاروانا

پدر واجداد شیخ همگی از علمای برجسته جزیره قشم بوده اند چنانکه مدرسه کمالیه که مدرسه اجدادی و موروثی شیخ است بیش از 7 قرن قدمت دارد و همواره در طول سالها علمای زیادی را به جامعه اهل سنت و جماعت تحویل داده است.

شیخ عبدالرحمن حیات علمی خود را در خانواده و بین خویشاوندان شروع کرد دروس مقدماتی وعلوم عربی را نزد پدر آموخت سپس به مدرسه رحمانیه که در آن زمان شیخ عبدالرحمن بن یوسف خالدی ملقب به سلطان العلماء در آن تدریس می کرد عزیمت نمود مدتی را در این مدرسه گذراند و از محضر این شیخ بزرگوار مستفیض شد سپس رهسپار مکه شد تا از علمای حرم کسب فیض نماید. وی برای تحقق هدف علمی خود مدت 10 سال در مکه ماند و از محضر بیش از 40 شیخ از شیوخ مکه استفاده نمود ، از میان این شیوخ می توان به شیخ شعیب المالکی المغربی، از شیوخ کبار حرم، اشاره کرد که شیخ عبدالرحمن ارادت خاصی نسبت به ایشان داشت و بهترین و بیشترین استفاده در مسائل عقیدتی و علوم حدیث را از محضر ایشان برد.

شیخ شعیب امام زمان خود در سنت و تفسیر بود و در فقه مذاهب نیز تبحر خاصی داشت. شیخ عبدالرحمن مدت 10 سال در محضر ایشان نهایت استفاده را برد و توانست بعنوان شاگردی حاذق و باهوش علوم مختلفی را از ایشان فرا گیرد تا اینکه موفق شد دروسش را تکمیل نماید . استادانش که شور وعلاقه و استعداد ایشان را مشاهده کردند به او اجازه تدریس و افتا دادند.

شیخ پس از بازگشت از مکه فعالیت دینی و علمی خود را آغاز نمود وبر علیه شرک و بدعت به مبارزه برخاست و در این راه نهایت جهد و تلاش خود را به کار بست.

ایشان اگرچه با مخالفتهای زیادی مواجه شد اما هرگز وظیفه دعوت وامر به معروف و نهی از منکر را فراموش نکرد و با تلاش فراوان سعی در محو نمودن جوهره شرک وبدعت وخرافات از عقیده مردم نمود ودر این راه از وسایل عدیده ای چون تعلیم، القا و تألیف کتاب بهره جست.

یکی از تألیفات ایشان که در مبحث عقیده است و در آن ادله منکرین صفات خدا را باطل کرده است و مهملین در توحید را رسوا ساخته است منظومه شهود الحق می باشد.

شیخ عبدالرحمن این کتاب را به صورت منظوم به زبان عربی و با بلاغت خاصی تألیف کرده و دکتر شیخ محمد رشاد اسماعیلی در کتاب القول الحق آنرا شرح داده است.

شیخ عبدالرحمن پس از تألیف این کتاب آنرا در اختیار اهل علم و طلاب قرار داد. از آنجا که جو حاکم بر جامعه آنروز کاملا برعلیه شیخ بود و افراد سرشناس زیادی بر علیه وی جبهه گرفته بودند شیخ مجبور به هجرت از دیار و سرزمین مادری خود شد وجهت ادامه کار دعوت ونشر عقیده اسلامی به عمان هجرت نمود و منطقه صحار را برای اقامت و کار دعوت و تعلیم انتخاب کرد.

مردم منطقه صحار در اقامه مدرسه به او بسیار کمک کردند و هزینه های لازم جهت تعلیم و تعلم را در اختیار ایشان گذاشتند شیخ بقیه حیات علمی خود را در عمان گذراند.

مردم در باطنه، عمان وامارات همواره فضل و کرم و تقوا و کرامات ایشان را بازگو می کنند.

وفات شیخ در مسجد قریه کاروان قشم در روز جمعه 26 ذی الحجه سال 1379 هجری قمری در حال که 84 سال از حیات با برکت ایشان گذشته بود صورت گرفت.

                                         روحش شاد وراهش پر رهرو باد.            

 شیخ محمد فقیهی فرزند مولانا شیخ احمد فقیهی مفتی اعظم اهل سنت اوز در سال 1280 هـ . ش در اوز دیده به جهان گشود . ابتدا در محضر پدر بزرگوارش شیخ احمد فقیهی به تحصیل علم پرداخت. آن بزرگوار برای تکمیل علم فرزندش او را برای تلمذ ابتدا به بندرلنگه وسپس به مکه مکرمه اعزام نمود.

شیخ محمد فقیهی تحصیلات خود را تا مرحله اجتهاد پیش برد وپند سال بعد به مصر عزیمت نمود ودر دانشگاه الأزهر قاهره از محضر اساتید وعلمای بزرگ آن زمان بهره برد. وبر معارف اسلامی مسلط و در مکاتب دینی و فلسفی صاحب نظر گردید. پس از آن مدتی را در کشور هندوستان سپری کرد وبه مطالعه مکاتب دینی هند پرداخت ودر پایان به اوز مراجعت نمود.

وی پس از رحلت پدر بزرگوارش زمام امور شرعی مردم را عهده دار شد واز همان ابتدا جدایی دین از سیاست را مردود دانست ودر حل مشکلات مردم از هیپ تلاشی فروگذار نبود.

وی با رعایت اعتدال در تغذیه وانجام ورزش روزانه مانند کوهنوردی وپیاده روی توانست اکثر عمر خود را در سلامتی سپری کند.

او در تصمیم گیری و انجام امور هیچگاه مردد نبود ودر عزیمت به روستاها و شهرها برای حل و فصل مشکلات مردم همواره آماده بود وبا هر نوع وسیله ای برای تحقق آن اقدام می نمود.

حاج شیخ محمد فقیهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تأسیس مدرسه دینی احمدیه مردم وعلی الخصوص جوانان را هر چه بیشتر با اهداف عالیه اسلام آشنا ساخت. شیخ دارای تألیفات متعدد بود که بعضی از آنها به چاپ رسیده است.

شیخ همیشه خواهان وحدت ومعتقد به کرامت انسانها بود ، هیچ احدی نمی تواند ادعا کند که از وی حرف درشتی شنیده باشد و حتی نهی از منکر را طوری بیان می کرد که بر کسی سخت نیاید.

شیخ سرانجام پس از یک سال که در بستر غنوده بود در صبح سرد بارانی روز سه شنبه 7/11/1382 با دنیای فانی وداع کرد.

هر چند فراق غمناک این عالم متقی آنچنان دردناک است که هیچ مرحمی را یارای التیام آن نیست اما خاطره ارشادات و راهنمایی های آن بزرگوار تسلی بخش جان وروان مردم اهل سنت خطه فارس است.

   رحمت حق و مغفرت خدا نثار روح ایشان باد

شهید محمد ضیاییشیخ محمد ضیایی فرزند محمد صالح فرزند اسماعیل فرزند شمس الدین روز چهارشنبه 13 تیر ماه 1318 (هـ.ش) مطابق با 17 جمادی الاول 1358 (هـ.ق) در خانواده ای مومن و متدین در روستای هود از توابع بخش اوز لارستان فارس متولد شد. پدرش حاج محمد صالح امام جماعت روستا بود و این منصب را از آبا و اجدادش كه همگی تا پنج پشت امام جمتعت و قاضی هود بودند به ارث برده بود. مردم اختلافات، مسائل و مشكلات دینی و اجتماعی خود را نزد او حل می كردند و بدین سبب او را قاضی می نامیدند حاج محمد صالح علوم دینی را در مدرسه شیخ احمد فقهی در اوز فرا گرفته بود. بسیار مطالعه می كرد و به دلیل حافظه قویش از معلومات دینی، تاریخی و ادبی خوبی برخوردار بوده و از این نظر سرآمد بزرگان منطقه به حساب می آمد.

مسجد جامع روستا را خود اداره می كرد و خودش اذان می گفت: می گویند صدای بسیار رسایی داشت به گونه ای كه صدای اذان او از فاصله 5 كیلومتری –در آن زمان بدون بلندگو- شنیده می شد. به تربیت فرزندانش بسیار اهمیت می دادو با وجودی كه به كشاورزی و باغداری هم مشغول بود و لی اجازه نمی داد حتی یك وعده به نماز جماعت مسجد نرسد. مادر شهید نیز از خانواده ای متدین و اهل علم از شیوخ روستای هَرم بود. محمد در چنین محیطی و زیر نظر چنین پدر و مادری پرورش یافت.

دوران كودكی را در روستای خود پشت سر گذاشت، مدت یك سال یا بیش در روستای بیدشهر در مكتبخانه مرحوم سید عقیل كاملی – دایی مادرش- به فراگیری قرآن مشغول بود. چهار سال از دوران دبستان را در روستای كوره سپری كرد. پس از آن به تشویق پدرش به مدت 4 سال در مدرسه دینی اوز – مدرسه شیخ احمد فقیهی – به تحصیلات دینی پرداخت. سپس به اصرار خودش و تشویق مادرش به قصد ادامه تحصیلات دینی راهی خارج كشور شد. در ابتدا پدرش مخالف خارج رفتن محمد بود و اصرار داشت كه او تحصیل علوم دینی را در همان مدرسه اوز به پایان رساند و در غیر اینصورت به كشاورزی و باغداری مشغول شود. اما اصرار شهید برای تحصیل در مدینه منوره و پشتیبانی مادرش باعث شد تا پدرش در سال 35 یا 36 شمسی او را به قطر بفرستد. در آن زمان شیخ 17 یا 18 ساله بود. مدت 6 ماه در آنجا مشغول كار بود. تا اینكه حاج صدیق منصوری یكی از علمای منطقه مقیم خارج از كشور كه پیش از او از روستای كوره به مدینه رفته بود ضمن نامه ای به شهید خبر می دهد كه برای او در دانشگاه مدینه منوره ثبت نام كرده است و بهتر است هرچه زودتر راهی مدینه شود. شهید برای كار، قرارداد یكساله داشت اما پس از دریافت نامه در حالیكه شش ماه از قراردادش گذشته بودبدون گرفتن حقوق، كارش را رها كرده و همراه كاروان حج از قطر رهسپار مدینه منوره گردید.

سال 1336 هـ.ش در سن 18 سالگی وارد مدینه شد. تحصیلات خود را همراه با حاج صدیق منصوری بصورت غیر رسمی شوع می كند. در آن زمان هنوز دانشگاه مدینه افتتاح نشده بود ابتدا در مدرسه «دارالحدیث» درس می خواندند. بیشتر علوم دینی را در حلقه های درسی كه علمای مدینه در حرم نبوی تشكیل می دادند فرا گرفتند. این حلقه های درس در روضه مسجد النبی برگزار می شد. در آن مكان شریف صحیح بخاری، صحیح مسلم، سیرت و تفسیر را نزد شیخ محمد مختار شنقیطی آموخت. «احیاء علوم الدین» امام محمد غزالی را نزد شیخ ابراهیم خُتًنی كه اصلیتش ایرانی و فارسی زبان بود فرا گرفت. قرآن را هم در روضه حفظ كرد. در حلقه درس حدیث در هر جلسه حدیث جدید را با شرح و تفسیر و دلایل می خواندند و در جلسه بعد از اول شروع كرده تا به حدیث جدید می رسیدند. شیوه درس خواندنشان به گونه ای بود كه شهید پیش از ورود به دانشگاه چندین برا صحیح بخاری و صحیح مسلم را دوره كرده بود. پیش از ورود به دانشگاه حافظ كل قرآن شد. 4سال بدین شكل بصورت غیر رسمی علوم دینی را كسب كرد یكی از همدوره رهای عرب شهید در دانشگاه مدینه پس از شهادتش در مورد وی گفته بود: دخل الجامعة و هو مجتهد.

وقتی در سال 1340 هـ.ش دانشگاه مدینه افتتاح شد، شهید جزء اولین گروه دانشجویان این دانشگاه بود. شهید ضیایی و حاج صدیق منصوری تنها ایرانیان دانشگاه مدینه بودند. به تشویق و تاكید شهید، برادرش شیخ عبدالوهاب نیز در همان سال به مدینه رفت و یك سال بعد به عنوان سومین ایرانی وارد دانشگاه مدینه شد. دانشگاه مدینه شامل چهار بخش مقدماتی، اعدادی، ثانوی و دانشگاه بود. شهید ضیایی از دوره ثانوی شروع به تحصیل كرد كه معدل دوره دبیرستان اینجاست. تحصیلات دانشگاهی را در رشته شریعت گذراند. در طول تحصیلات همواره جزء دانشجویان ممتاز بود. به اندازه ای كه به زبان عربی مسلط بود كه خود می گفت: «در مدینه وقتی عربی صحبت می كردم كسی متوجه ایرانی بودنم نمی شد.»

پس از 8 سال با مدرك لیسانس در رشته شریعت با درجه جید جیدا از دانشگاه مدینه فارغ التحصیل شد. از جمله اساتید وی در دانشگاه: عبدالمحسن عباد، شیخ عیبدالعزیز بن باز (رئیس انشگاه) و شیخ محمد امین شنقیطی بودند، لازم به ذكر است كه شهید در تمام مدت تحصیل و اقامت در مدینه منوره از حمایتهای مالی و غیر مالی و راهنمایی های مرحوم شیخ عبدالرحیم انصاری یكی از علمای ایرانی ساكن مدینه برخوردار بودند. شهید ضیایی در مجموع حدود 13 سال در مدینه منوره به سر بردند و در این مدت 13 بار به سفر حج مشرف شد.

شهید در سال 1347 هـ.ش به ایران بازگشت. یكسال در روستای خود – هود- ماند. در همین سال اولین نماز تراویح با ختم كل قرآن به امامت وی در روستای قلات برگزار شد. سپس به منظور استخدام در آموزش و پرورش راهی تهران شد. در آنجا سه شهر تهران، مشهد و بندرعباس را به منظور تدریس در دبیرستان به او پیشنهاد كردند. شهید به تشویق و راهنمایی فرد بزرگواری بنام عبدالرحمن فرامرزی، بندرعباس را انتخاب كرد. از سال 48 مقیم بندر عباس شده و به عنوان دبیر دبیرستانهای بندر عباس شروع به تدریس دروع عربی كردند. شهید دو شغل را بسیار دوست داشت، طبابت و تدریس. از همین سال تا 57 همراه با پیروزی انقلاب ایران، تقریبا هر سه سال به عنوان مدیر كاروان حج به سفر حج می رفتند. مجموعا در طور عمرشان بیش از 20 بار به سفر حج رفته اند كه آخرین برا پس از انقلاب بوده است. پس از بازگشت به ایران، شهید تلاش خود را برای فرستادن جوانان و نوجوانان اهل سنت به منظور تحصیل به دانشگاه مدینه آغاز كرد و تا چند سال به این كار ادامه داد. تعداد كسانی كه ایشان زمینه تحصیلشان را در مدینه فراهم نمود بسیارند. از جمله آنها علمای برجسته ای چون شیخ عبدالكریم محمدی، سید احمد یگانه، شیخ صالح انصاری، شیخ محمد صالح پردل و … را نام برد. از سال 48 تا 72 هر سال امامت نماز تراویح و قیام را در مسجد گله داری بندرعباس به عهده داشت. و تمام این سالها در رمضان، هر شب پس از نماز راویح سخنرانی می كردند كه اكثرا بصورت پرسش و پاسخ بود، كه مشتاقان زیادی داشت.

 وقتی شهید از سال 48 فعالیت مذهبی خود را شروع كرد با مردمی روبرو بود كه از دین و مذهب چیز زیادی نمی دانستند و زمینه بی دینی و گمراهی با توجه به وضعیت پیش از انقلاب، فراهم بود. از همان ابتدای فعالیت همواره با تهدیدات، تمسخرها و مخالفت های افراد بی دین و منافق روبرو بود. از جمله این افراد، كسرویها و بهایی ها بودند كه مدتی بود در میان اهل سنت نفوذ كرده و پیروانی داشتند. یكی دو سخنرانی تند شهید علیه آنها، و مخالفت با شركت چنین افرادی در تشییع جنازه ها، منجر به توطئه ای شد كه در سال 53 علیه وی طرح ریزی كردند. در این حادثه شیخ ضیایی با خوردن شربتی مسموم در خانه یكی از این افراد دچار ناراحتی اعصاب شد. پس از مدتی تحمل بیماری، در شیراز تحت درمان قرار گرفت و بعد از سه – چهار ماه مشكلات روحی روانی بهبود یافت.

در سال 1360 هـ.ش مدرسه دینی بندر عباس را تاسیس كرد. اگر چه ابتدا با مخالفتهایی روبرو شد، اما با حمایت جناب آقای حقانی نماینده وقت بندر عباس در مجلس توانست اجازه تاسیس مدرسه را بگیرد. تنها گردانندگان مدرسه در بدو تاسیس شهید ضیایی و مولوی محمد حسن واحدی (افغانی) و تعداد طلبه های در این سال 40 نفر از مناطق مختلف جنوب بودند. دروسی كه خود شهید تدریس می كرد، تفسیر، حدیث، سیرت، نحو و میراث بود. مدرسه بندر عباس اولین مدرسه اهل سنت در ایران بود كه كلاس بندی شده و طلاب دروس دینی و دولتی را با هم می خوانند. در سایر مدارس در آن زمان هر چند سابقه بیشتری داشتند فقط دروس دینی را می خواندند. شهید اكثر اوقات خود را در مدرسه می گذراند فاصله منزلش تا مدرسه حدودا پنج كیلومتر بود اما با این وجود بیشتر نمازها را در مدرسه با طلاب می خواند. رابطه خوبی با طلبه ها داشت و مواقع لزوم برای آنها به منزله پدر بود. به گونه ای كه شاگردانش مشكلات خانوادگی، مالی و … خود را نیز با وی در میان می گذاشتند. او معتقد بود كه مدرسه را خدا اداره می كند و نه شخص خاصی. و وجود یا عدم وی هیچ مشكلی در روند اداره مدرسه ایجاد نخواهد كرد. همواره می گفت: «هر چه دارم از بركت مسجد رسول الله و مدینه منوره است، اگر خوبی می بینم از بركت آیات و احادیثی است كه در روضه خوانده ام و اگر بدی می بینم از خودم است»، مدرسه بیش از هر چیزی برایش اهمیت داشت.

معتقد بود اداره مدرسه باید توسط شورای مدرسین باشد نه شخص واحد. از جمله طلبه های كه در سال افتتاح مدرسه درس خوانده و هم اكنون مدرس هستند عبارتند از: شیخ نادر بیگدلی، شیخ محد هادی جلالی، شیخ عبدالعزیز افراز و شیخ محمود طارم.

رابطه شهید با مردم بسیار خوب و به صله رحم بسیار اهمیت می داد. در حل و فصل مشكلات نیازمندان نهایت تلاش خود را می كرد. با افرادی كه بنیه مالی ضعیفی داشتند به گونه هایی بر خورد می كرد كه هرگز احساس حقارت نمی كردند. اما به یقین آنچه بیشترین تاثیر را بر مردم بخصوص جوانان می گذاشت سخنرانیهای جذاب و جامع ایشان بود. موضوعات سخنرانی ایشان همواره بر محور تبلیغ دین و بیان شیوا و درس آموز تاریخ اسلام قرار داشت. هرگز در هیچ سخنرانی و هیچ خطبه ای به هیچ مذهب و فرقه ی اسلامی توهین نمی كرد. شهید معتقد بود برای تبلیغ دین هیچ نیازی به كوبیدن و توهین نیست. در همه چیز میانه رو بود. با وجودی كه اكثر خطبه های جمعه را خود ایراد می كرد، اما هر گز از این جایگاه برای توهین به سایرین استفاده نكرد و لیكن ظاهرا آنچه برای منافقین قابل تحمل نبود همان تبلیغ اسلام بود.

هنگام رفع مشكلات دیگران هیج توجهی به مذهب شخص محتاج نمی كرد. به نماز بسیار اهمیت می داد بویژه نماز صبح ا جماعت مسجد. فرزندانش را از هفت-هشت سالگی به مسجد می برد بخصوص برای نماز صبح.

هنگامی كه راهی مسافرت می شد تنها توصیه اش این بود كه: بی نماز نشوید. همواره دوست داشت كه فرزندانش چه دختر و چه پسر تحصیلات عالیه داشته باشند. با بچه ها بسیار مهربان بود و مخالف تنبیه بدنیشان بود. برای سادات احترام خاصی قایل بود. و بطور كلی آنچه باعث محبوبیت و احترام وی نزد دیگران می شود. اخلاق ایشان و تواضع و فروتنیشان در برخورد با مردم چه شیعه چه سنی بود.

شیخ محمد ضیایی پس از عمری دعوت. در سن 55 سالگی در روزی ما بین چهارشنبه 22 تیرماه 1373 تا چهار شنبه 29 تیرماه 1373 مطابق با 4 الی 11 صفر 1415 ه_.ق به جرم مبلغ اسلام بودن توسط افرادی كوردل. جنایت كار از خدا بی خبر و شقی القلب به درجه رفیع شهادت رسید. شهادت شیخ آخرین و بزرگترین افتخار در زندگی دنیوی او بود كه به آن نایل آمد.

جالب اینجاست كه دشمنان اسلام تصور می كردند كسی كه مدرسه دینی و اهل سنت جنوب را رهبری می كند شهید ضیایی است. اما وقتی پس از شهادت او مدرسه ای كه با اخلاص او اداره می شد. استوارتر از همیشه به كار خود ادامه داد و نوارهای سخنرانی او بین مردم دست به دست شد. بسیار دیر پی به اشتباه خود بردند. مراسم تشییع جنازه ای كه مردم برای او ترتیب دادند و نه خانواده وی, بی نظیر بود و شاید قاتلین شهید حتی تصور نمی كردند آن جنایت چنین پیامدی داشته باشد. نه تنها از طرفداران شهید كاسته نشد بلكه كسانی كه تا آن روز نام ضیایی را هم نشنیده بودند, آن روز شنیدند و مشتاق شناختن او شدند. اغراق نیست اگر بگوییم شیخ ضیایی دائره المعارفی از تاریخ اسلام و احكام اسلامی بود كه جامعه اهل سنت از دست داد. اما بدون شك شاگردانی از خود بجای گذاشت كه توانستند جای خالی او را پر كنند.

 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یکشنبه 2 تیر 1398 09:30 ب.ظ

Kudos! Great information!
cialis generisches kanada cialis flussig comprar cialis 10 espa241a cialis savings card cialis prezzo al pubblico opinioni cialis generico click now cialis from canada miglior cialis generico look here cialis order on line buying cialis in colombia
یکشنبه 2 تیر 1398 06:17 ق.ظ

Thank you! Awesome stuff.
tarif cialis france cialis 5 mg buy we like it cialis price we use it cialis online store tadalafil tablets cialis uk next day look here cialis order on line cost of cialis per pill generic cialis tadalafil cialis professional yohimbe
جمعه 31 خرداد 1398 09:47 ب.ظ

Amazing stuff. Kudos.
legalidad de comprar cialis cialis prezzo al pubblico no prescription cialis cheap cialis generique acheter cialis meilleur pri order a sample of cialis trusted tabled cialis softabs cialis sale online cialis arginine interactio price cialis per pill
یکشنبه 26 خرداد 1398 11:01 ب.ظ

Many thanks, Numerous content.

cialis online deutschland warnings for cialis click now cialis from canada 200 cialis coupon cialis for daily use cialis generisches kanada cialis for sale in europa miglior cialis generico where cheapest cialis enter site very cheap cialis
شنبه 25 خرداد 1398 04:41 ق.ظ

Cheers, Lots of content.

cialis 5 effetti collaterali cialis daily new zealand tadalafil generic generic cialis 20mg uk buy name brand cialis on line generic cialis tadalafil cialis tadalafil cialis italia gratis cialis 5 mg buy calis
جمعه 24 خرداد 1398 12:12 ق.ظ

You've made your position extremely well..
if a woman takes a mans cialis cialis rckenschmerzen cialis super acti cialis 20 mg cost click here to buy cialis rezeptfrei cialis apotheke does cialis cause gout rezeptfrei cialis apotheke cialis online napol online cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:35 ب.ظ

Regards! I enjoy it.
cialis 20mg cialis dosage recommendations online prescriptions cialis cialis pills in singapore discount cialis click here to buy cialis canada discount drugs cialis online cialis only here cialis pills rezeptfrei cialis apotheke
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:47 ب.ظ

Thanks a lot. I appreciate it.
callus how much does a cialis cost canadian discount cialis prezzo cialis a buon mercato generic cialis 20mg uk purchase once a day cialis when will generic cialis be available dose size of cialis cialis side effects click here take cialis
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:58 ب.ظ

Valuable stuff. Thanks a lot.
acheter cialis kamagra cialis diario compra we like it cialis price cialis therapie where to buy cialis in ontario comprar cialis 10 espa241a cialis pills boards buy generic cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis alternative
شنبه 18 خرداد 1398 08:26 ق.ظ

Thank you, Wonderful stuff!
dosagem ideal cialis interactions for cialis get cheap cialis interactions for cialis cialis tablets cialis australian price online cialis we choice cialis pfizer india cialis generique buying cialis on internet
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:57 ب.ظ

Regards, I appreciate this.
cialis 5mg prix cialis uk next day cuanto cuesta cialis yaho import cialis generic cialis 20mg tablets cialis professional from usa discount cialis cialis dosage recommendations callus cialis pills in singapore
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:51 ب.ظ

Superb knowledge. Kudos.
cialis dosage recommendations order cialis from india side effects of cialis generic cialis pill online callus buy brand cialis cheap click now cialis from canada import cialis click here take cialis acquistare cialis internet
سه شنبه 13 آذر 1397 05:38 ب.ظ

Really tons of valuable info.
cialis 20 mg effectiveness cialis reviews cialis uk cialis online napol viagra or cialis we choice free trial of cialis cialis therapie where do you buy cialis where to buy cialis in ontario cialis sale online
دوشنبه 12 آذر 1397 06:03 ق.ظ

Good facts. Kudos!
cialis official site cialis australia org cialis 5 mg funziona 5 mg cialis coupon printable precios cialis peru cialis 5 mg para diabeticos cialis manufacturer coupon where do you buy cialis cost of cialis per pill cialis baratos compran uk
یکشنبه 11 آذر 1397 05:37 ق.ظ

Well voiced of course. .
how does cialis work no prescription cialis cheap cialis e hiv acquisto online cialis enter site very cheap cialis estudios de cialis genricos price cialis wal mart pharmacy generic cialis in vietnam cialis for sale tarif cialis france
شنبه 10 آذر 1397 06:17 ب.ظ

You made the point!
free generic cialis cheap cialis cialis canada achat cialis en suisse calis online prescriptions cialis enter site natural cialis rx cialis para comprar cialis 100mg suppliers what is cialis
شنبه 10 آذر 1397 05:14 ق.ظ

Fine knowledge. Regards.
acheter cialis kamagra tadalafil tadalafil 10 mg cialis canada on line achat cialis en suisse cialis 5 effetti collaterali wow cialis tadalafil 100mg cialis prezzo al pubblico cialis alternative brand cialis nl
جمعه 9 آذر 1397 05:57 ب.ظ

Seriously loads of helpful info!
venta cialis en espaa generic cialis 20mg tablets cialis daily reviews cialis generico en mexico cialis tablets australia import cialis cialis generic tadalafil buy if a woman takes a mans cialis sublingual cialis online cialis super kamagra
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:07 ق.ظ

Thanks, I value it.
prix de cialis cialis for sale buy cialis online nz order a sample of cialis how much does a cialis cost rezeptfrei cialis apotheke il cialis quanto costa cialis generico how much does a cialis cost chinese cialis 50 mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:11 ب.ظ

Cheers! Terrific stuff!
cost of cialis per pill cialis online deutschland canadian drugs generic cialis generic for cialis cialis 5mg prix cialis tadalafil online cialis billig cialis side effects cialis australian price cialis generico
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:33 ق.ظ

Nicely spoken indeed. .
cialis tablets where cheapest cialis cialis diario compra 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis tadalafil look here cialis order on line generic cialis at the pharmacy calis cialis ahumada prices on cialis 10 mg
دوشنبه 9 مهر 1397 12:20 ق.ظ

Very good posts. Thanks!
cialis in sconto ou acheter du cialis pas cher cialis purchasing rezeptfrei cialis apotheke cialis professional yohimbe no prescription cialis cheap estudios de cialis genricos cialis canada on line generic cialis review uk cialis from canada
یکشنبه 1 مهر 1397 04:10 ق.ظ

Valuable write ups. Thanks.
online pharmacies canadian online pharmacies legal good canadian online pharmacies canada medication cost canadian prescriptions online serc 24 mg canadian prescription drugstore canada pharmacies buy viagra 25mg trust pharmacy canadian rx from canada
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:00 ب.ظ

Good material. Thanks.
cialis generico postepay cialis sicuro in linea cialis 5 mg scheda tecnica precios cialis peru tadalafil 10 mg cialis 20mg preis cf buying cialis on internet canadian cialis cialis uk next day cialis pills price each
چهارشنبه 14 شهریور 1397 08:15 ق.ظ

Useful material. Regards!
canada online pharmacies legitimate canadian prescription drugstore buy viagrow pro canadianpharmacy canadian rx how safe are canadian online pharmacies canadian medications, liraglutide canadian pharmacies is trust pharmacy in canada legitimate canada drugs online
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:45 ق.ظ

Position very well considered!.
buy generic viagra uk pharmacies natural viagra viagra purchase online how to purchase viagra buy cheap viagra online how to order viagra buy generic viagra without prescription is it safe to buy viagra online order viagra online without prescription
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:11 ب.ظ

With thanks! I enjoy this!
ou trouver cialis sur le net cialis kaufen wo cialis savings card pastillas cialis y alcoho cialis taglich cialis prices only best offers cialis use cialis 100mg suppliers online cialis price cialis wal mart pharmacy
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:24 ب.ظ

Amazing many of great facts.
cialis 5 mg funziona cialis 200 dollar savings card interactions for cialis cialis generico lilly trusted tabled cialis softabs calis buy cialis online legal canada discount drugs cialis cialis tablets australia order a sample of cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:13 ق.ظ

You actually reported that exceptionally well.
cialis wir preise cialis bula cialis australian price tadalafil 20mg cialis professional from usa price cialis wal mart pharmacy low dose cialis blood pressure cialis flussig cialis 5mg buy cialis cheap 10 mg
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 10:56 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
40 mg cialis what if i take where do you buy cialis order cialis from india tadalafil 20mg cialis prezzo in linea basso cialis daily reviews cialis in sconto cialis dosage recommendations cialis for sale buying brand cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30